Με προσεγμένα κείμενα και σπάνιο φωτογραφικό υλικό το περιοδικό δίνει στον αναγνώστη πολλές και σημαντικές πληροφορίες για τις συγκεκριμένες περιοχές και οι συντάκτες του αφιερώματος μεταξύ άλλων σημειώνουν:
«Η Αιτωλοακαρνανία είναι ένας προικισμένος νομός σε φύση και ανθρώπους.Το κυριότερο προσόν της είναι ότι δε τη βαριέσαι ποτέ, καθώς έντεχνα εναλλάσσει όψεις όλο το χρόνο με το χειμώνα να δίνει την αίγλη του αγκαλιάζοντάς τη με το λευκό του πέπλο, ενώ με τις καταπράσινες βουνοπλαγιές και τις μεταξωτές παραλίες της φαντάζει ακόμη πιο επιβλητική το καλοκαίρι…Τη δε άνοιξη είναι γεμάτη χρώμα…».