Ταυτόχρονα ο κ. Σώκος μοίρασε στους μαθητές βιβλία συγγραφέων της παγκόσμιας λογοτεχνίας που πρόσφερε στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Αιτωλοακαρνανίας, η εφημερίδα «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ».
«Για το 2ο δημοτικό σχολείο χρειάζονται γενναίες αποφάσεις.
Η Νομαρχία θα διαθέσει κονδύλι της τάξης των 120.000€ για μεγαλοεπισκευή.
Ενδεχομένως όμως μέσα από ένα ευρύ διάλογο με τις τοπικές αρχές, την εκπαιδευτική κοινότητα και τους γονείς, να χρειαστεί να πάμε στη λύση ενός καινούργιου σχολείου με την αγορά νέου οικοπέδου ή την αξιοποίηση κάποιας δωρεάς που υπάρχει για το σκοπό αυτό.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται προσεκτική εξέταση του θέματος.
Σε ότι αφορά το κτίριο του γυμνασίου και λυκείου αυτό είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Υπάρχουν κάποια προβλήματα στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις τα οποία το επόμενο διάστημα θα βελτιωθούν», είπε μεταξύ άλλων σε δηλώσεις του ο Νομάρχης.