Μας πλησίασε κάποιος απ’ τους παρευρισκόμενους, (που είναι εκπαιδευτικός)
«Γράψτε κάτι γι’ αυτό το χάλι, που γίνεται στην Ελλάδα»
Ποιο απ’ όλα του απαντώ…
«Να γι’ αυτό που γίνεται με τη μουσική, εγώ είμαι Έλληνας και θέλω ν’ ακούσω Ελληνικά Τραγούδια, να το γράψεις σαν παράπονο»! Μπράβο δάσκαλε έχεις δίκιο, έχουμε πλούσια πολιτιστική παράδοση κι είναι άδικο να την περιφρονούμε!
Ο δήμαρχος Θεστιέων κος Δημήτρης Τραπεζιώτης, μας δήλωσε:
«Είμαστε εδώ στα Αμπάρια Παναιτωλίου, κοντά στη λίμνη Τριχωνίδα, η μέρα είναι όμορφη και ο κόσμος απολαμβάνει το καθαρό περιβάλλον. Ο κόσμος απολαμβάνει και τα νηστίσιμα και παραδοσιακά εδέσματα, που προσφέρει δωρεάν ο δήμος Θεστιέων, στους δημότες αλλά και σε τρίτους επισκέπτες.
Σήμερα πέφτουν οι μάσκες της ενηλικιότητας και ξαναγινόμαστε παιδιά. Γι’ αυτό η αποκριά είναι κυρίως χαρά, ευθυμία, φαντασία, χρώματα και προσωπιδογραφίες αυθορμητισμού και παρορμητικότητας
Εύχομαι σ’ όλους χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή.»
«Είμαστε εδώ στα Αμπάρια Παναιτωλίου, κοντά στη λίμνη Τριχωνίδα, η μέρα είναι όμορφη και ο κόσμος απολαμβάνει το καθαρό περιβάλλον. Ο κόσμος απολαμβάνει και τα νηστίσιμα και παραδοσιακά εδέσματα, που προσφέρει δωρεάν ο δήμος Θεστιέων, στους δημότες αλλά και σε τρίτους επισκέπτες.
Σήμερα πέφτουν οι μάσκες της ενηλικιότητας και ξαναγινόμαστε παιδιά. Γι’ αυτό η αποκριά είναι κυρίως χαρά, ευθυμία, φαντασία, χρώματα και προσωπιδογραφίες αυθορμητισμού και παρορμητικότητας
Εύχομαι σ’ όλους χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή.»
Ρεπορτάζ Δημήτρης Ντόκας