Με την έκθεση αυτή, που συνδιοργανώνουν το ΤΕΙ Μεσολογγίου και η "ΔΙΕΞΟΔΟΣ" στο ομώνυμο Πολιτιστικό Κέντρο, ανοίγει η αυλαία των εκδηλώσεων των ΓΙΟΡΤΩΝ ΕΞΟΔΟΥ 2009.
Παρούσα στην έναρξη της εκθέσεως θα είναι μεταξύ των άλλων προσωπικοτήτων του Πνεύματος και της Τέχνης και η μεγάλη τραγωδός Λυδία Κονιόρδου η οποία θα απαγγείλει στίχους από τους "Ελεύθερους Πολιορκημένους" του Διονυσίου Σολωμού.
Η έκθεση, την οποία επιμελήθηκε η αρχαιολόγος - ιστορικός Ανδρονίκη Χρυσάφη, έχει εξαιρετικό ιστορικό και εικαστικό ενδιαφέρον και απαρτίζεται από τριακόσια περίπου κειμήλια και τεκμήρια του Ιστορικού Αρχείου Αντώνη & Κυριάκου Σκιαθά, δύο δηλαδή εκ των μεγαλυτέρων ελλήνων συλλεκτών του είδους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7qUnYTrMTL5rjK74hwIc5OhSUdG6UnamxGmxfJVwpRAjC_sw1eCdHdJ2IO43FA4UYSKe9-J2RhLNFdxinNiKZalRQqduxxbjuh6zRJ1UyBoWAk7hTF3cVXSt3jxcaxlwjG1wdx3X4Qcc5/s400/untitled.bmp)
Τα πρόσωπα και τα γεγονότα προβάλλονται μέσα απο εφημερίδες, ανακοινώσεις, δημόσια και ιδιωτικά έγγραφα, γκραβούρες, φορεσιές, εργαλεία γραφής και τυπογραφίας, έργα τέχνης και εκατοντάδες ακόμη πρωτότυπα ιστορικά αντικείμενα.
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι 17 Μαΐου και θα λειτουργεί καθημερινά (πλην Δευτέρας και Τρίτης) από 10.30 το πρωί έως 1 το μεσημέρι και από 6.30 το απόγευμα έως 9 το βράδυ με ελεύθερη είσοδο. Για εκπαιδευτικές ξεναγήσεις οργανωμένων ομάδων μαθητών απαιτείται προηγούμενη επικοινωνία με την γραμματεία του Κέντρου στο τηλέφωνο 26310 51260.