Το αντικείμενο του έργου αφορά την κατασκευή της Παραϊόνιας οδού από την επαρχιακή οδό Αιτωλικού-Αγγελοκάστρου-Αγρινίου (από παραλία Σταμνάς) έως την παλαιά γέφυρα της Γουριάς συνολικού μήκους έξι (6) χιλιομέτρων.
Το έργο έχει αρχικό προϋπολογισμό 16.000.000 € και δημοπρατήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 2007 από το ΥΠΕΧΩΔΕ.
«Η σύνδεση του Δυτικού Άξονα (από το κόμβο στο Κεφαλόβρυσο) με το λιμάνι στο Πλατυγιάλι και την πόλη του Αστακού ήταν και είναι στις άμεσες προτεραιότητες μας.
Εάν ξεπεραστούν κάποια εμπόδια, όπως οι απαλλοτριώσεις στο τελευταίο τμήμα του έργου και κάποιες άλλες δυσκολίες που εμφανίστηκαν κατά την πορεία εκτέλεσης του έργου, το έργο αυτό μπορεί σε έξι περίπου μήνες να δοθεί στην κυκλοφορία μιας και υπάρχει χρηματοδότηση από το Κ.Π.Σ.
Θα πρέπει να σημειώσω ότι προχωράνε με ικανοποιητικό τρόπο και οι μελέτες για τα υπόλοιπα τμήματα του έργου και πιστεύω ότι θα είναι έτοιμη μέχρι το Σεπτέμβριο η μελέτη μήκους δεκατριών χιλιομέτρων από Πεντάλοφο μέχρι και το λιμάνι στο Πλατυγιάλι.
Ήδη υπάρχει ανάδοχος μελετητής για την καινούρια γέφυρα στον Αχελώο η οποία θα κατασκευασθεί μεταξύ της Γουριάς και της Πενταλόφου.
Επίσης στην διαδικασία εκπόνησης της οριστικής μελέτης βρίσκεται το έργο από το λιμάνι του Πλατυγιαλίου μέχρι τον Αστακό, μια μελέτη η οποία βελτιώνει κατά πολύ την υπάρχουσα χάραξη.
Επιδίωξή μας είναι να χρηματοδοτηθεί το έργο αυτό (Πλατυγιάλι-Αστακός) με όσα χρήματα χρειάζονται από το Ε.Σ.Π.Α.
Αγωνιζόμαστε με κάθε τρόπο για αυτό το έργο που θα συνδέσει τον Δυτικό Άξονα με το λιμάνι του Πλατυγιαλίου και τον Αστακό.
Θέλουμε με τα έργα αυτά στο συντομότερο χρόνο να αξιοποιηθεί η ευρύτερη περιοχή του Αστακού, να ξεφύγει από τον αποκλεισμό και την απομόνωση που δημιουργεί η έλλειψη βασικών οδικών αξόνων», τόνισε σε δηλώσεις του, μετά την επίσκεψη, ο Νομάρχης Αιτωλοακαρνανίας Θύμιος Σώκος.
Στην ενημερωτική επίσκεψη παρόντες ήταν ο δήμαρχος Αιτωλικού κ. Νίκος Γαλάνης, ο πρόεδρος του Ν.Σ. κ. Στάθης Λουκόπουλος , οι αντινομάρχες Χρήστος Πετρόπουλος, Γιάννης Λύτρας, Δημοσθένης Καπώνης και η κ. Έφη Στεργίου-Λαχανά, ο εντεταλμένος σύμβουλος κ. Γιάννης Ψαράκης, εκπρόσωποι της ανάδοχης εταιρείας, στελέχη της επιβλέπουσας υπηρεσίας (Ε.Υ.Δ.Ε. – Ο.Σ.ΥΕ.του Υπουργείου Υποδομών) και μηχανικοί της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Αιτωλοακαρνανίας.