Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν ακόμη, ο πολιτιστικός σύλλογος Κολινδρού «Νικόλαος Λούσης», ο μορφωτικός σύλλογος Βέροιας «Καλλιθέα», το χορευτικό συγκρότημα του δήμου Σηλυβρίας Κωνσταντινούπολης και η Θρακική Εστία της Εορδαίας. .
Οι Άη Συμιώτες πανηγυριστές, συνοδεία ζυγιάς, τραγούδησαν κλέφτικα τραγούδια της Ρούμελης και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, ενώ μοίρασαν ενημερωτικό υλικό για την ιστορική εξέλιξη του πανηγυριού.