Σήμερα επισκεφτήκαμε τη δημοτική αγορά, όπου συναντήσαμε τον εργοταξιάρχη- Πολιτικό Μηχανικό κ. Κωνσταντίνο Ζαμπάρα, που απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις μας:
ΕΡ. κ. Ζαμπάρα πότε άρχισαν οι εργασίες, της αποκατάστασης της Δημοτικής Αγοράς Αγρινίου και μετατροπή της σε πολιτιστικό κέντρο;
ΑΠ. Οι εργασίες άρχισαν στις αρχές του Μάη.
ΕΡ. Σε ποιο στάδιο βρίσκονται οι εργασίες;
ΑΠ. Έχουνε γίνει οι καθαιρέσεις, που προβλέπει η μελέτη, του ισογείου, αποξήλωση σιδηρών και ξύλινων τοιχωμάτων, αποξήλωση των επιχρισμάτων της τοιχοποιίας.
ΑΠ. Βάση της μελέτης, η αρχιτεκτονική δομή του κτιρίου, θα αναδειχθεί όπως ήταν στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του. Η χρήση του κτιρίου, θα είναι για πολιτιστικές δραστηριότητες, Πολιτιστικό Κέντρο.
ΕΡ. Ποιος ο χρόνος αποπεράτωσης των εργασιών;
ΑΠ. Το κτίριο της Δημοτικής Αγοράς Αγρινίου, θα είναι έτοιμο σε ένα χρόνο περίπου.
ΕΡ. Κλείνοντας τη σύντομη συνομιλία μας, έχετε τίποτε άλλο να προσθέσετε;
ΑΠ. Το έργο θα είναι ένα στολίδι για την πόλη του Αγρινίου και θα συμβάλει πάρα πολύ στην ανάπτυξη της γύρω περιοχής. Η Εξωτερική μορφή-αρχιτεκτονική του κτιρίου δε θα αλλοιωθεί και με τις ανάλογες ενέργειες-εργασίες θα αναδειχθεί!!!
Ρεπορτάζ: Δημήτρης Ντόκας