Ήδη από χθες 22 Ιουνίου 2009 η Καρδιολογική Κλινική άρχισε να εφημερεύει και δέχθηκε τους πρώτους ασθενείς. Μάλιστα αυτή την στιγμή νοσηλεύονται σ΄ αυτήν 3 ασθενείς.
Ο κ. Σαλμάς , αφού ευχαρίστησε τόσον την νέα διοίκηση του Νοσοκομείου όσον και τους γιατρούς και τους νοσηλευτές της Καρδιολογικής Κλινικής γι΄ αυτή την θετική εξέλιξη , επεσήμανε τα εξής :
« Τώρα πλέον η ευθύνη της Πολιτείας και η δική μου είναι μεγαλύτερη , προκειμένου το Νοσοκομείο να λειτουργεί εύρυθμα και γι΄ αυτόν ακριβώς τον λόγο θα προχωρήσουμε το αμέσως προσεχές διάστημα στην λήψη αποφάσεων , που θα ενισχύσουν τόσον το προσωπικό του Νοσοκομείου όσον και την έγκριση του Οργανισμού του»