![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgG_PESSsVQfmYmy4taDcFesawRqlDP1mkU8qpGzrQ3ien8fZPF6YLYAg_g42n2CA8R3haU9VXESV7yIW7As6cS2cQE17pwkELSwSfu4tknlBJdKW0eqlv3nlCWLHJsq7scIcltVy55W0I/s400/xesikomos.jpg)
Ζητιάνος δεν είναι ο λαός. Ζητιάνο θέλουν να τον κάνουν ο ΣΕΒ, οι εφοπλιστές, οι τραπεζίτες και τα κόμματά τους. Τη δραματική επιδείνωση της ζωής του λαού και την κρίση την προκαλεί ο ΣΕΒ και τα άλλα τμήματα της πλουτοκρατίας, όχι οι δίκαιοι αγώνες των εργαζομένων.
Όσο για τον 14ο μισθό, ο ΣΕΒ «ξεχνάει» ότι η κυβέρνηση δίνει τόσα στην πλουτοκρατία που θα χαθεί και ο 13ος μισθός. Και κάνει ότι δεν γνωρίζει πως η εργοδοτική τρομοκρατία και εκμετάλλευση σαρώνουν εισόδημα και δικαιώματα.
Εναντίον όλων αυτών και της ΕΕ πρέπει να δράσει ο λαός πιο αποφασιστικά. Απάντηση στις προκλήσεις του προέδρου του ΣΕΒ πρέπει να είναι η αυριανή απεργία και οι απεργιακές συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ.
Όσο για τον 14ο μισθό, ο ΣΕΒ «ξεχνάει» ότι η κυβέρνηση δίνει τόσα στην πλουτοκρατία που θα χαθεί και ο 13ος μισθός. Και κάνει ότι δεν γνωρίζει πως η εργοδοτική τρομοκρατία και εκμετάλλευση σαρώνουν εισόδημα και δικαιώματα.
Εναντίον όλων αυτών και της ΕΕ πρέπει να δράσει ο λαός πιο αποφασιστικά. Απάντηση στις προκλήσεις του προέδρου του ΣΕΒ πρέπει να είναι η αυριανή απεργία και οι απεργιακές συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ.