![](http://exodos.messolonghi.gr/plugins/content/fboxbot/thumbs/d-03173_185x275_dcea5c430a1695a97c74568a56a48b28.jpg)
Κορυφαία στιγμή των εκδηλώσεων αποτελούν η μεγαλειώδης πομπή της Ιερής Εικόνας της Εξόδου στην οποία μετέχουν τμήματα απ' όλη τη χώρα με παραδοσιακές στολές με την συνοδεία περισσοτέρων των 20 φιλαρμονικών ( Σάββατο και Κυριακή 27 & 28 /3) και η αναπαράσταση της Ανατίναξης του Χρήστου Καψάλη(Σάββατο 27/3).
Η επίσημη υποδοχή του Προέδρου της Δημοκρατίας στο Μεσολόγγι θα γίνει την Κυριακή 28 Μαρτίου, στις 10:40πμ., στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνος, ενώ την Κυβέρνηση στις εκδηλώσεις θα εκπροσωπήσει ο Αναπληρωτής Υπουργός Άμυνας, Παναγιώτης Μπεγλίτης.