![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFc6xlLngAaa5BfsripGG49EEe0VB2QadQNNGJZM8WVSiFqvXGKnw6N1jk_C6RWNOBfAokdvoEizXofUgVEpJgotxYnnpFBklPSvq8-667S6HEoofmsxRBeDcZBRZgWCdnXi1cDPDVfmDj/s400/29.04.09.+%C3%8E%E2%80%A2%C3%8E%C5%A1%C3%8E%E2%80%9D%C3%8E%E2%80%94%C3%8E%E2%80%BA%C3%8E%C2%A9%C3%8E%C2%A3%C3%8E%E2%80%94+%C3%8E%C2%A0%C3%8E%E2%80%98%C3%8E%E2%80%BA%C3%8E%E2%80%98%C3%8E%E2%84%A2%C3%8E%E2%80%98+%C3%8E%E2%80%99%C3%8E%C5%B8%C3%8E%C2%A5%C3%8E%E2%80%BA%C3%8E%E2%80%94.+foto6.jpg)
Στo Πολιτικό, Λογοτεχνικό Ποιητικό και Δημοσιογραφικό έργο του Γεώργιου Αθανασιάδη Νόβα, αναφέρθηκε ο Δήμαρχος Ναυπάκτου Θανάσης Παπαθανάσης μιλώντας σε ημερίδα προς τιμή των Αιτωλοακαρνάνων Πρωθυπουργών, που έγινε στην Αίθουσα της Παλαιάς Βουλής στην Αθήνα.
Στη σύντομη τοποθέτησή του ο Δήμαρχος Ναυπάκτου, εστίασε επίσης στην προσωπικότητα, αλλά και την προσφορά του μεγάλου δωρητή και ευεργέτη προς την πόλη που γεννήθηκε.
«Αναμφίβολλα πρόκειται για μία σημαντική προσωπικότητα. Το έργο και η δράση του Γεωργίου Αθανασιάδη Νόβα αποτελεί σημαντική παρακαταθήκη για όλους μας. Καταδεικνύει επίσης πως ο τόπος μας οφείλει να προχωρήσει δυναμικά μπροστά. Και τις δυνατότητες διαθέτει αλλά και τους ανθρώπους», ανέφερε ο Δήμαρχος.
Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Ένωση Αιτωλοακαρνάνων Περιστερίου «Η Έξοδος» με τη στήριξη του Δήμου Ναυπάκτου και του Δήμου Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, ενώ συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ, Αιτωλοακαρνάνας Δημοσιογράφος Πάνος Σόμπολος.
Στη σύντομη τοποθέτησή του ο Δήμαρχος Ναυπάκτου, εστίασε επίσης στην προσωπικότητα, αλλά και την προσφορά του μεγάλου δωρητή και ευεργέτη προς την πόλη που γεννήθηκε.
«Αναμφίβολλα πρόκειται για μία σημαντική προσωπικότητα. Το έργο και η δράση του Γεωργίου Αθανασιάδη Νόβα αποτελεί σημαντική παρακαταθήκη για όλους μας. Καταδεικνύει επίσης πως ο τόπος μας οφείλει να προχωρήσει δυναμικά μπροστά. Και τις δυνατότητες διαθέτει αλλά και τους ανθρώπους», ανέφερε ο Δήμαρχος.
Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Ένωση Αιτωλοακαρνάνων Περιστερίου «Η Έξοδος» με τη στήριξη του Δήμου Ναυπάκτου και του Δήμου Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, ενώ συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ, Αιτωλοακαρνάνας Δημοσιογράφος Πάνος Σόμπολος.