«Η κοινωνία σε θέλει να είσαι απλώς ένα φωτοαντίγραφο, ποτέ ένα πρωτότυπο» Όσσο

Σάββατο 23 Αυγούστου 2014

Στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ 1-0 τον Παναιτωλικό

ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-0 1η αγωνιστική (HL) από greeksuperleague
Τα πρώτα Τάιμ - άουτ έγιναν στο Γεντί Κουλέ λόγω της ζέστης,ακριβώς στο ημίωρο του αγώνα και ξανά στο 75'!

Πρεμιέρα σήμερα στη Souper League!
Την αυλαία άνοιξαν στο "Θ. Βαρδινογιάννης" ο  ΟΦΗ με τον Παναιτωλικό,σ' ένα γήπεδο που έβραζε και από τη ζέστη,αλλά και από την εκρηκτική παρουσία περίπου 6000 οπαδών,στη μεγάλη πλειοψηφία τους κρητικοί.

Πάρα πολύ καλός ο ΟΦΗ,ειδικά στο πρώτο μέρος... που δημιούργησε κι έχασε πολλές ευκαιρίες,ενώ ο Παναιτωλικός κοιτούσε περισσότερο την άμυνά του καθώς μπροστά είχε... πρόβλημα!

Κι ένα λεπτό πριν το τέλος (στο 92') οι κρητικοί πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης με καταπληκτικό  γκολ του Πετρόπουλου

Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες στην κυριολεξία ψάχνονταν....

Πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ στο 13' με τονΠερογαμβράκη, που από καλή θέση σούταρε άουτ!
Και στο 15'  νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον κεραυνό του Μιλιάζες να βρίσκει στον Κουτρουμάνο και να φεύγει κόρνερ!

Το παιχνίδι άρχισε να... ζεσταίνεται κι ο ΟΦΗ ν' ανεβάζει στροφές!Εκλεισε για τα καλά τον Παναιτωλικό και δεν του άφησε χώρους να αναπτυχθεί

Στο 22' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Μιλιάζες εκτέλεσε φάουλ με την κεφαλιά του Πετρόπουλου να φεύγει άουτ!

Στο 30λεπτο ο ρέφερι σφύριξε το πρώτο τάιμ - άουτ στη Super League λόγω ζέστης!!!

Πάλι στο 38' νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μπρακάλι να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Πετρόπουλου.

Διπλή απίστευτη επέμβαση του Μπρακάλι στο 43' στο φάουλ του Μιλιάζες και το πλασέ του Περογαμβράκη!

Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΟΦΗ να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και 9 τελικές προσπάθειες έναντι 0 του Παναιτωλικού!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή στην επίθεση από πλευράς Παναιτωλικού,ο οποίος στο 49’ είχε μια καλή επιθετική στιγμή σε σέντρα του Άλβεζ,αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα ο Κάπελ και στο 50' χάνεται μεγάλη ευκαιρία όταν ένα καλό πλασέ του Κάπελ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Λόρια.

Ο ΟΦΗ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του αγώνα κι ο Παναιτωλικός τον έλεγχο της... περιοχής του!

Και δεύτερο τάιμ-άουτ λόγω ζέστης στο 75'!!!

Ο Παναιτωλικός πια παλεύει καθαρά για το βαθμό της ισοπαλίας,ενώ ο ΟΦΗ αναζητά ένα γκολ....

Χωρίς κραυγαλέες ευκαιρίες το δεύτερο μέρος....

Στο 81' ο Μακρής πήγε να εκμεταλλευτεί λάθος του Μπρακάλι,αλλά ο βραζιλιάνος το διόρθωσε...

Ομως αν δεν σφυρίξει ο διαιτητής δεν τελειώνει τίποτα..

Ετσι στο 92',εκεί που όλα έδειχναν 0-0,ο ΟΦΗ με τον Πετρόπουλο,γυριστό σουτ από την μεγάλη περιοχή,πέτυχε το γκολ της νίκης.

Ο Παναιτωλικός προβλημάτισε με την εμφάνισή του και συνέχισε μια κακή πολύχρονη παράδοση στο Ηράκλειο.

Αποβλήθηκε ο Γκατούζο
*Ο Τζενάρο Γκατζούζο,ο Ιταλός προπονητής του ΟΦΗ,αποβλήθηκε μετά το γκολ που πέτυχε η ομάδα του, καθώς πανηγύρισε έξαλα την επιτυχία της.

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο):Λόρια, Τριποτσέρης, Μεϊτέ, Αντελέγιε, Μιλιάζες(81' Κουτσιανικούλης), Αρτόλα(70' Λαμπρόπουλος), Ραζάκ, Μακρής, Στάθης, Πετρόπουλος, Περογαμβράκης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Μπρακάλι, Κουτρουμάνος, Κέβιν, Μαλεζάς, Κούσας, Κόρμπος, Παπουτσογιαννόπουλος(63' Ρουμπουλάκου), Μαρτίνεζ(90' Θεοδωρίδης), Μύγας(46' Καλογέρης), Καπέλ, Άλβες